Friday, February 09, 2007

Uzun zamandır yazamıyordum malum tatildeydik.Ancak her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi tatilin de sonu geldi.Haftasonunu saymazsak bugün tatilin resmi olarak son günü. Neyse canım şimdi olayı abartıp çalışan arkadaşlarımı sinirlendirmiyeyim.Bu kadar tatil yeter,biraz da çalışmak lazım,dimi ama??Tatilin son günü şerefine dün güzel bir gün geçirdik.Uzun zamandır yapmadığımız bir aktiviteyi gerçekleştirip operaya gittik."Ali Baba ve Kırk Haramiler".Aslına bakarsanız daha önce hiç Türkçe opera izlememiştim.Alışık olmayınca biraz tuhaf geldi doğrusu ilk başlarda.Ama dinledikçe kulağım alıştı,hoşuma gitti.Üstelik çok da komikti.40 Harami sahneye çıkarlar ve oyun başlar:

Kırk atlı akınlarda çocuklar gibi şendiiiik!
Kırk atlı akınlarda dıgıdık dıgıdık dıgıdık
Dik dik dik dik! Dik dik pek şendik
Derken bir gün derken bir gün ah enslendik!
Hah hah hah ha hih hih hiine biçim enselendik!!
(...)
Tabii aktiviteler bu kadarla bitmiyor.Operadan önce sister cebe'nin bulduğu bir Rus lokantasına gittik.Adı "Rejans". 1930'dan beri aynı yerde. Müdavimleri arasında kimler yokki. Atatürk de gidermiş zamanında. Cam kenarındaki masada otururmuş. Zaten duvarlarda gelmiş oturmuş bütün ünlülerin isimleri var. Bizim masamızın yanında da iki tanıdık isim vardı.
Aslında iyi bir dizi izleyicisiyseniz bu mekanı mutlaka görmüşünüzdür. Mesela en son Hatırla Sevgili orada çekilmiş. Cuma-Cmrts aksamları canlı müzik de varmış.Gel gelelim yemeklere.Hepsi pek lezzetliydi.Ama isimleri Rusça olduğu için bu balık hafızamla ancak iki tanesinin ismini hatırlayabiliyorum. İlki "Porç" çorbası.İçinde pancar,lahana,havuç ve de patates var.Ben pancar sevmediğim için bu çorbadan yemedim.Ama arkadaşlarım çok lezzetli olduğunu söylediler. Daha sonra da resimde gördüğünüz et yemekleri geldi.Hepsi de gayet doyurucu ve lezzetliydi.Tabii böyle güzel bir yemeği tatlısız bitirmek olmazdı.Bizde hemen tatlı siparişimizi vermek üzere Türkiye'nin (tescilli) en iyi garsonlarından Uğur Bey'in yardımına başvurduk, o da bize içi taze meyvalarla dolu bu şahane tatlıyı getirdi.Tabii yine tatlının adını hatırlamıyorum ama açıklaması şuydu: Gösterişli ama hafif. Kesinlikle doğru!!

No comments: